Skip to main content

Už desítky let fascinují polaroidy generace fotografů. Jejich kouzlo spočívá v zachycení okamžiku na malém snímku s rámečkem během několika vteřin. Jak ale tato magie funguje? Pojďme se ponořit do hlubin polaroidu a odhalit tajemství, které se skrývá za jeho jedinečným procesem. (dramatická hudba)

Špatně vyvolaný snímek

Srdcem polaroidu je speciální film obsahující několik vrstev. Vrchní vrstva obsahuje světlocitlivé krystaly halogenidů stříbra, které reagují na světlo dopadající objektivem fotoaparátu. Pod ní se nachází vrstvy s dalšími chemickými látkami nezbytnými pro proces vyvolávání obrazu.

Po stisknutí spouště se závěrka fotoaparátu otevře a světlo exponuje film. Po expozici a vytvoření negativního obrazu je negativ stlačen s fotografickým papírem a chemickými reaktanty (mezi dvěma válečky), závojové činidlo přenese negativní obraz do fotografického papíru, čímž vytvoří jeho pozitivní obtisk.

Během několika minut se chemikálie rozprostřou po filmu a obraz se pomalu vynořuje. Povrch filmu ztvrdne a fotografie je hotová.

‚Polaroidí‘ fotografie je fascinující proces, který spojuje chemii, optiku a mechaniku a umožní vám zachytit vzpomínky jedinečným a hmatatelným způsobem.

Zdroje: Wikipedia